Dvořák (2023) uvádza, že kanabinoidy sú skupina osemdesiať päť podobných zlúčenín, ktoré nachádzame v rastlinách rodu konope (Cannabis). Rastlinný rod konope, pôvodom z Ázie zahrňuje tri druhy: konope siate (Cannabis sativa), konope indické (Cannabis indica) a konope rumunské (Cannabis ruderalis). Kanabinoidy medzi alkaloidy nezaraďujeme, kanabinoidy tvoria osobitnú skupinu rastlinných zlúčenín. Najvýznamnejším kanabinoidom je zlúčenina THC.
I. Marihuana
Freeman et. al. (2019); Romer Thomsen et al. (2019) in Dvořák (2023) uvádzajú, že THC je účinná látka drogy nazývanej marihuana. Samotnú drogu tvoria sušené kvety samičích rastlín a horných listov konope. Kanabinoidy, medzi ktoré THC patrí, vznikajú v drobných chĺbkoch (trichómoch), ktoré kvety pokrývajú. Obsah THC v kultúrnych pestovaných rastlinách v priebehu niekoľko posledných desiatok rokov cieleným šľachtením vzrástol. Na počiatku deväťdesiatych rokov priemerný obsah THC v marihuane obsahoval menej ako štyri percentá. V roku 2018 narástol na viac ako pätnásť percent. Pestovatelia sa naozaj snažia. Existujú i rastliny s obsahom dvadsaťpäť percent THC.

Obrázok č. 1 Vzorec molekuly THC (Zdroj: https://sk.wikipedia.org/wiki/Tetrahydrokanabinol#/media/S%C3%BAbor:Tetrahydrocannabinol.svg)
Vinař (2002) in Dvořák (2023) uvádza, že jednotlivé kvety i celé okvetie konope siateho sú zelené, od ostatných častí rastliny nie sú príliš odlišné farby, nie sú príliš nápadné a viditeľné. Pôvod slova marihuana nie je úplne jasný. Je pravdepodobne mexického pôvodu a vzniklo spojením ženského krsného mena Maria Juana. Poukazuje na samčie kvety konope, ale môže mať etymologické korene v aztéckych výrazoch mali, čo v preklade znamená trs trávy a ha huana s významom omámujúci.
Dvořák (2023) spomína, že marihuana je u nás najrozšírenejšou drogou, napriek tomu spoločensky akceptovanou.Marihuana je spravidla vo forme obalené cigarety. Účinky sa dostavujú v priebehu niekoľko minút s maximom po 30 minútach. Odznievajú po ďalších dvoch až štyroch hodinách. Gottlieb (1995), Marley (2018) in Dvořák (2023) opisujú, že prekvapujúci je obrovský nárast orálneho užívania marihuany. Pojedanie najrôznejších koláčikov sa rýchlo rozmohlo po svete. Rovnako je možné zakúpiť aj čokoládu alebo gumové medvedíky s THC, konopné prepúšťané maslo. Účinky marihuanových koláčikov môžu byť veľmi rozmanité, od úplného spomalenia myslenia po bezdôvodnú veselosť a vizuálne rozdelenie sveta do šesť uholníkov rôznych pestrých farieb. THC sa pri požití cez ústa vstrebáva v hornej časti tenkého čreva. Účinky marihuanových pochutín, napr. koláčik, ich účinnosť pretrváva omnoho dlhšie než po fajčení a nástup je pomalší.

Obrázok č. 2 Marihuana (Zdroj: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/marihuana-je-cim-dal-silnejsi-cesi-ji-podcenuji-a-konci-v-nemocnici-84417)
Telesný tuk
Podľa Dvořáka (2023) THC pozostáva z dlhého uhľovodíkové reťazca, ktorý z molekuly trčí smerom nadol. Navodzuje hydrofóbne vlastnosti, t.j. THC je vo vode prakticky nerozpustné, zato sa dobre rozpúšťa v organických rozpúšťadlách a v tukoch. Vďaka svojej významnej rozpustnosti v tukoch, THC veľmi dobre preniká do telesných tkanív s vysokým obsahom tuku. Okrem tukového tkaniva k nim patrí aj mozog. Z tuku sa rozpustené THC môže uvoľňovať i dlho po prijatí drogy. THC jeho metabolity sú detekovateľné z moču ešte po týždni. U ťažkých fajčiarov i po niekoľkých týždňoch.
- Hašiš
- Dvořák (2023) uvádza, že hašiš predstavuje koncentrovanejšiu formu marihuany. Burn (1967) uvádza, že je to extrakt z indického konope. Pri príprave hašiše sa lístie konopné suší a melie na prášok, ten sa mieša s malým množstvom vody, následne sa pripraví pasta, ktorá sa požije cez ústa. Jeho účinky môžu byť až osemkrát silnejšie než u samotnej marihuany. Aplikuje sa rovnako ako marihuana: fajčením vo všetkých podobách alebo požitím sústa cez ústa. Chutné koláčiky je možné pripraviť rovnako z marihuany ako z hašiša. Predávanie hašišu je však protizákonné. Tradičná forma hašiša z konope spočíva v mechanickom oddelení trichómov od zbytkov rastliny trením medzi dvoma rukami.
- Han et. al. (2012) in Dvořák (2023) uvádza, že THC účinkuje na účinnosť krátkodobej pamäte. Môže dôjsť k jeho výraznému zhoršeniu. Na krátkodobú pamäť nepôsobí marihuana cez nervové bunky, ale gliové bunky. Gliové bunky sú podporné bunky pre nervové. Dodávajú im živiny a a poskytujú neurónom mechanickú oporu. Nervové bunky nie sú príliš pevné, takže oporu potrebujú. Priemerne na jednu nervovú bunku pripadá jedna gliová bunka. THC zhoršuje zásobenie gliových buniek energiou v časti mozgu nazývanej hipokampus. Ide o párovú šúčasť mozgu, ktorá leží v strednej časti spánkového laloku. Pokiaľ sú glie hipokampu poškodené a nefungujú dobre, odnesú si to neuróny, ktoré prestanú tiež správne fungovať.
Kanabinoidy a receptory
Na rozdiel od všetkých drog už spomenutých receptorov, majú kanabinoidy vlastné receptory. Ide o receptor spolukooperujúci s G proteínom. Hrajú rolu pri vnímaní chuti a bolesti, pri fungovaní pamäti a hlavne ovplyvňujú náladu, emócie a motiváciu. Takého kanabinoidy produkuje organizmus sám za účelom vlastnej regulácie. Nazývame ich endokanabinoidy, vnútorné kanabnoidy. Hlavný z nich je neurotransmiter anandamid (Dvořák, 2023).
II. Muškátový oriešok
Jaffe (1990) in Dvořák (2023) uvádza, že po niekoľkých hodinách by sa mal po požití muškátového oriešku dostaviť pocit odosobnenia a nereálnosti. Spolu s nimi smäd a sucho v ústach, návaly tepla do hlavy, sčervenanie v tvári a zrýchlenie tepu. Muškátový oriešok obsahuje rastlinný alkaloid myristicín. Oriešok je sušené semeno tropického stromu muškatovníka pravého (Myristica fragnans).
Akútna intoxikácia kanabinoidmi
Smolík (1996) uvádza, že musia byť splnené kritéria pre akútnu intocikáciu. Musí byť prítomné dysfunkčné správanie alebo abnormity správania, zahrňujúce nejmenej jeden z nasledujúcich prejavov: eufória a dezinhibícia, úzkosť, agitovanosť, podozieravosť, paranoidné predstavy, zpomalenie času, zhoršenie úsudku, zhoršenie pozornosti, spomalenie reakčného času, sluchové, zrakové, taktilné halucinácie, však so zachovanou orientáciou, depresonalizácia, derealizácia, rušivý vplyv na výkon bežných denných funkcií. Musí byť prítomný najmenej jeden z nasledujúcich znakov: zvýšená chuť k jedlu, sucho v ústach, tachykardia.
Môžu sa vyskytnúť stavy hypotermie v závislosti na dávke a miere sedatívneho účinku. Vysoké dávky môžu spôsobiť mierne delírium s príznakmi paniky alebo dlhodobou kanabinoidnou psychotickou poruchou (môže trvať až šesť tyždňou). Môže dôsť k relapsu schizofrénie. Liečba intoxikácie nebýva požadovaná.
Škodlivé užívanie kanabinoidov
Chronické užívanie môže viesť k úzkostným alebo depresívnym stavom a k apatickoabulickému syndrómu. Často býva súčasne užívaný alkohol, kokaín alebo iné látky. Závislosť pokiaľ ide vôbec u týchto látok definovať býva skôr psychologická. Odvykací stav sa obvykle nedostavuje ani po dlhodobom užívaní vysokých dávok. Tieto látky sú považované za vstupnú bránu vedúcu k abúzu tvrdších drog.
Zoznam použitej literatúry
BURN, H. (1967). Drogy, léčiva a lidé, malá moderní encyklopedie. Praha: Orbis, 250 s.
DVOŘÁK, O. (2023). JÁ, DROGA. Praha: Grada Publishing, a. s. , 200 s. ISBN 978-80-271-3759-6.
SMOLÍK, P. (1996). Duševní a behaviorální poruchy. Praha: MAXDORF, s.r.o. , 503 s. ISBN 80-85800-33-0.