PORUCHY SEXUÁLNEHO ŽIVOTA

Sexuálne dysfunkcie

Sexuálne dysfunkcie mužov

Podľa Mathého (2005, in Heretik, 2016) najčastejšou sexuálnou poruchou je erektilná dysfunkcia (nedostatočné alebo chýbajúce stoporenie pohlavného údu a ochabovanie stoporenia pohlavného údu počas pohlavného styku), predčasný výron semena (ejaculatio praecox). Heretik (2016) spomína, že s poruchami retardovanej ejakulácie, sklon k neprimerane dlhej orgastickej latencií v zmysle obťažného dosahovania výronu semena sa vyskytuje sa približne s častosťou 10%, nedochádza pri nej k výronu semena a spravidla, ani k zážitku orgazmu. Podľa Kratochvíla (2003, in Heretik, 2016) môže zníženie sexuálnej túžby muža mať primárny a sekundárny charakter. V prvom prípade ide o tzv. hyposexuálnych mužov, ktorých nezáujem o sex je daný prevažne konštitučne. Takíto muži spravidla nemajú spontánny záujem o zmenu tejto situácie a v prípade vytvorenia partnerského vzťahu sa stanú našimi klientmi najmä z inicatívy ich energentickejších a temperamentnejších partneriek. Sekundárne zníženie libida môže súvisieť s traumatizujúcimi zážitkami z detstva, s konfliktovým partnerským vzťahom alebo so stereotypným partnerským spolužitím, či s poklesom atraktivity partnerky. Zriedkavo sa môžeme stretnúť s hypersexualitou, nadmerne zvýšenou sexuálnou aktivitou (u mužom satyriasis, u žien nymfománia). V súvislosti s hypersexualitou sa stretávame s kontroverznými prístupmi odborníkov, na jednej strane tendenciu vnímať hypersexualitu ako patológiu, ako závislosť, ako kompulzívnu poruchu, prípadne ako impulzívnu poruchu a na strane druhej nepovažovať ju ako poruchu.

Erektilná dysfunkcia

Heretik (2016) uvádza, že výskyt erektilnej dysfunkcie závisí od veku, pričom s pribúdajúcim vekom mužov stúpa aj pravdepodobnosť jej organickej podmienenosti. Štefančík et al. (2002, in Heretik, 2016) spomína, že na základe výskytu sledovania erektilnej dysfunkcie, ktorí boli aj vyšetrení na iné ochorenia ako erektilná dysfunkcia, že normálnu erektilnú dysfukciu malo 18,3 % mužov celého súboru a bez príznakov erektilnej dysfunkcie bolo 57,9% mužov pod 50 rokov a 42,1% mužov nad 50 rokov.

Predčasná ejakulácia

Heretik (2016) uvádza, že sa jedná o predčasný výron semena (ejaculatio praecox), ktorý je problémom skôr mladších vekových kategórií, pretože vyplýva zo zvýšenej sexuálnej vzrušivosti. V neskoršom veku práve klesá, čím sa predlžuje výdrž muža. K rýchlejšiemu výronu semena môže dôjsť najmä u mužov, ktorí dlhodobo žili pravidelným pohlavným životom, avšak nastala u nich dlhšia pauza, napríklad vplyvom odlúčenia od partnerky alebo vplyvom choroby partnerky, čo ich viedlo k sexuálnej abstinencii. Mnoho mužov za takýchto okolností predchádza predčasnému výronu semena masturbáciou, ktorá jednak znižuje prah ich citlivosti a jednak dopomáha k udržiavaniu ich sexuálnej kondície.

Sexuálne dysfunkcie žien

Znížená sexuálna apetencia

Podľa Mathého a Rimovského (2005, in Heretik, 2016) sa uvádza, že u žien sa najčastejšie vyskytuje znížená sexuálna apetencia (61%, s vrcholom výskytu u 50 ročných), po nej nasleduje anorgazmia (36%) a napokon dyspareunia (31%) a vaginizmus (13%). Aj u žien sa sexuálne poruchy vyskytujú v rôznych kombináciách. Príčiny zníženej chuti alebo nechuti k pohlavnému životu môžu byť veľmi rôznorodé. Podľa Weissa (2002); Kratochvíla (2003, in Heretik, 2016) je u žien nižších vekových kategórií to môže byť dôsledok pôrodu (najmä ak bol komplikovaný) dojčenia, vyčerpanosti z materských povinností, únavy z pracovných aktivít a napokon aj problematického partnerského vzťahu. Weiss (2002, in Heretik, 2016) upozorňuje na prirodzené zmeny sexuálnej apetencie a prežívania sexuality v priebehu tehotenstva a po pôrode v zmysle útlmu sexuálnej potreby, príčinou čoho sú s vysokou mierou pravdepodobnosti hormonálne zmeny, ku ktorým dochádza v organizme ženy v tehotenstve a počas dojčenia.

Anorgazmia

Podľa Heretika (2016) sa diagnostikuje anorgazmia ako samostatná sexuálna dysfunkcia v prípade, keď sa žena pri sexuálnej stimulácií vzrušuje, ale jej vzrušenie sa nestupňuje až k pocitovému vyvrcholeniu (k orgazmu), respektíve orgazmus dosahuje len zriedkakedy. V prípade ojedinelého dosahovania orgazmu podľa Kratochvíla (2003, in Heretik, 2016) odporúča hovoriť o oligoorgazmii. Súčasne je vhodné rozlišovať medzi koitálnou anorgazmiou, pri ktorej ženy dosahujú orgazmus masturbáciou, ale pri súloži nie a totálnou anorgazmiou, keď organizmus sa nedostavuje za žiadnych okolností. Anorgazmia u istej časti žien nespôsobuje žiadne a žiadny pocit nespokojnosti. Tieto ženy vystačia si so stupňujúcim sa vzrušením, ktoré postupne odznie bez doaihnutia orgazmu. Anorgazmia môže viesť k rôznorodým pocitom nepohody, ktoré môžu byť väčšej, či menšej intenzity, v súlade s osobnostnými charakteristikami ženy. Patria sem najmä pocity nespokojnosti, sklamania a napätia, ktoré môžu sprevádzať aj rôzne somatické príznaky, napríklad bolesť hlavy, bolesť v podbrušku, nespavosť, prípadne aj často nežiadúca chuť do jedla s následnou obezitou. Anorgazmia môže mať dosah aj na sociálne vzťahy všeobecne, predovšetkým však aj na jej partnerský vzťah na zvýšenú dráždivosť a prechovávanie negatívnych emócií voči partnerovi. U anorgastických žien nezriedka dochádza k sekundárnej neurotizácií osobnosti. Novotný (2002, in Heretik, 2016) spomína, že anorgazmia môže byť aj súčasťou, respektíve dôsledkom neurózy.

Dyspareunia

Heretik (2016) spomína, že dyspareunia je pojem pre poruchu, pri ktorej sú prítomné nepríjemné až bolestivé pocity pri súloži bez prejavov vaginizmu. Bolesti sa objavujú na začiatku pohlavného styku pri vnikaní pohlavného údu do pošvy alebo ich žena pociťuje pri hlbšom vnikaní pohlavného údu do pošvy a jeho narážaním na kŕčok maternice. Neraz ide o bolesti, ktoré súvisia s nedostatočným zvlhnutím pošvy alebo nevhodnou predohrou, alebo pri prežívaní negatívnych emócií, ako je strach z nechceného tehotenstva, strach z nákazy sexuálne prenosnou chorobou, dileme vo výbere partnera a podobne. U žien po 60. roku veku môže to súvisieť s menšou pružnosťou pošvy s nedostatočným zvlhnutím pošvy pri pokusoch o styk.

Vaginizmus

Ako uvádza Heretik (2016) vaginizmus predstavuje zvláštnu formu psychosomatickej reakcie, ktorá sa prejavuje kŕčovitými sťahmi svalstva okolia pošvy, čo zabraňuje vniknutiu do pošvy. Vyskytuje sa u najmladších a najstarších žien. U mladých žien, ktoré začínajú pohlavne žiť, je to prejav strachu z pohlavného styku, najmä ak sú presvedčené, že prvý pohlavný styk je sprevádzaný silným bolesťami a že je vrcholne nepríjemný. Silné pocity môžu zohrať aj pocity viny u silne veriacich žien, ktoré sa pokúšajú o pohlavný styk pred uzavretím manželstva. Neraz je to ako dôsledok pohlavného zneužitia v detstve alebo znásilnenia.

Zoznam použitej literatúry

HERETIK, A. sr., jr. et al. (2016). Klinická psychológia. Nové Zámky: Psychoprof, spol. s.r.o., 912 s. ISBN 978-80-89322-24-4.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *